Titanik’in en zengin yolcusunun altın saati rekor fiyata satıldı

Titanik’in batmasıyla hayatını kaybeden dönemin en zengin kişilerinden biri olan John Jacob Astor’ın altın cep saati, bugün İngiltere merkezli müzayede evi Henry Aldridge ve Oğlu tarafından Titanik ve Taşımacılık Hatıraları adlı koleksiyonun bir parçası olarak açık artırmada satışa sunuldu. Altın saate, Titanik’ten kalma keman, cüzdan, bir çift kol düğmesi gibi çok sayıda hatıranın satıldığı açık artırmada yaklaşık 150 bin sterlin (yaklaşık 6 milyon 162 bin TL) değer biçildi.

Saat, öngörülen fiyatın altı katına alıcı buldu ve 900 bin sterline (yaklaşık 36 milyon 974 bin TL) satıldı. Alıcının, vergiler ile beraber toplam 1175 milyon sterlin (yaklaşık 45 milyon 190 bin TL) ödeyeceği belirtildi. Aldridge, toplam maliyeti ‘dünya rekoru’ olarak nitelendirdi.

DHA’nın aktardığına göre, hayatını kaybettiğinde 47 yaşında olan John Jacob Astor, 87 milyon dolar servetiyle dünyanın en zengin kişileri arasında sayılıyordu. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, 14 Nisan 1912 tarihinde Titanik’in buzdağına çarpmasıyla başlayan olaylarda Astor’un, eşini kurtarma botuna bindirdiği ve sırasının gelmesini beklerken güvertede başka bir kişiyle sohbet ettiği görülmüştü.

Astor’un cansız bedeni yedi gün sonra sudan çıkartılmış ve o zamanlar adet olduğu üzere ceketinin yakasına işlenen baş harflerinden kimliği tespit edilmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x