ABD’de milyarderlerin eyalet yarışı

İlginç bir çalışmaya imza atan Forbes bu kez de ABD’nin 50 eyaletindeki en zengin milyarderleri listeledi. 47 eyalet en az bir zengin üyeye sahipken bazı eyaletlerde birden fazla milyarder yaşamayı seçiyor. En zengin 54 kişinin toplam gelir değeri 1.6 trilyon doları bulurken geçen yıla göre gelirlerini yaklaşık 100 milyar dolar artırdıklarına da dikkat çekiliyor.

BEZOS, FLORİDA’NIN EN ZENGİNİ

Amazon’un sahibi Jeff Bezos, kasım ayında yaptığı bir Florida eyaletine geri döneceğini açıklamıştı. Ailesi yakın olmak için Seatte’dan ayrılıp Miami’ye döneceğini belirten Bezos’un aynı zamanda Miami’de Indian Creek Adası’nda inşa edilen ‘Milyarderler Sığınağı’ olarak tanımlanan yerde 237 milyon dolara üç ev satın aldığı ortaya çıkmıştı. Bezos bu hareketiyle Tom Brady, Jared Kushner ve Ivanka Trump’a komşu olmuştu.

WASHİNGTON’UN EN ZENGİNİ GATES OLDU

Küresel servet sıralamasında son on yılların en düşük seviyesi olan 9.sıraya gerileyen Bill Gates, Bezos’un gidişiyle birlikte Washington eyaletinin en zengin sakini oldu.

Kaliforniya’nın ise en zengin sakini Meta’nın sahibi Mark Zuckerberg. Yapay zeka ve metaverse yapılan yatırımların ardından geçtiğimiz yıl Meta hisselerinin neredeyse üç kat değer kazanmasıyla birlikte Zuckerberg’in de servetinde büyük bir artış meydana gelmişti. Zuckerberg ,Meta’nın artışı Alphabet’in artışını geride bıraktığı için geçen yılın en zengini Larry Page’i geride bıraktı.
2006’da Hawaii’ye taşınan Ebay kurucusu Pierre Omidyar, Bezos, Ellison ve Zuckerberg’in Hawaii’de mülk sahibi olmalarına rağmen eyaletin en zengini olarak gösteriliyor.

KIZARMIŞ TAVUKTAN GELEN SERVET

Louisiana’da kızarmış tavuk fast-food zinciri Raising Cane’s’in kurucusu ve CEO’su Todd Graves 9.1 milyar dolarlık servetiyle , NFL New Orleans Saints ve NBA New Orleans Pelicans’ın sahibi olan Gayle Benson’dan unvanı alarak listeye giren isimlerden biri oldu.

Zenginler zirvesine tırmanan diğer milyarder ise Phoenix merkezli kullanılmış araba bayisi DriveTime Automotive’in sahibi ve Los Angeles Angels’ın sahibi Arturo Moreno’yu geride bırakan çevrimiçi kullanılmış araba bayisi Carvana’nın hakim hissedarı Ernest Garcia oldu.

Bir diğer isimde Connecticut’ta Point72 Asset Management adlı fon şirketinin kurucusu Steve Cohen, dünyanın en büyük hedge fon şirketi Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio’nun yerine alarak eyaletin en zengin sakini oldu.

ÜÇ EYALETTE MİLYARDER YOK

Alaska, Delaware ve Batı Virginia ise milyarder barındırmayan üç eyalet olarak dikkat çekiyor. Fakat emekli Intuit CEO’su ve Marshall Üniversitesi Başkanı Brad Smith, Intuit hisselerinin geçtiğimiz yıl %50’den fazla artış göstermesi ve Smith’in servetinin 900 milyon dolara ulaşmasıyla Gorbes’ın en zenginler listesine girmeye aday isim olarak dikkat çekiyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x